דף פתיחה
חדשות!
רקע על הקרקעות
הודעות לתקשורת
 
  
הודעות לתקשורת
 
05/12/2005
מפלגת הירוקים דורשת מיו"ר ועדת הכלכלה לדחות את הדיון בחוק החקלאים עקב חשד להטיה -אי הזמנת המתנגדים לחוק

מפלגת הירוקים שלחה היום מכתב לח"כ אמנון כהן מש"ס יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת בדרישה לדחות את הדיון ביום שלישי הקרוב בחוק "עיגון זכויות החקלאים בקרקע" שהגיש ח"כ אפרים סנה.

במפלגת הירוקים טוענים שועדת הכלכלה לא הזמינה לדיון אף לא אחד מן הגורמים המתנגדים לחוק.
במפלגת הירוקים מציינים "מהרכב רשמית המזמנים עלה החשש הכבד שיש כאן ניסיון להעביר חוק בעל משמעויות כבירות למדינת ישראל הן כלכליות, הן חברתיות והן סביבתיות, במחטף וללא דיון ציבורי!"

הדס שכנאי מזכ"ל מפלגת הירוקים מוסרת:"שוב עולה מן הכנסת צחנתה המבאישה של השחיתות נעשה כאן ניסיון חמור להעביר חוק משקולי פריימריס. חוק גרוע ביותר לישראל, חוק שנותן מתנות לקבוצת אינטרסנטית קטנה, על חשבון קרקעות הציבור. אנו נעשה כל מאמץ לסכל חוק מושחת הזה. "

30/11/2005
במפלגת הירוקים מאיימים "עיגון זכויות החקלאים בקרקע יעלה למדינה עשרות מיליארדים"

האם כל בעל דירה בישראל יזכה ל2.5 דנום קרקע לבנייה ו500 מ"ר לעסק מסחרי? אולי אם המהלך המשפטי של מפלגת הירוקים יצליח.

מפלגת הירוקים נקטה מהלך יוצא דופן השבוע בניסיון לסכל את החלטה ליישם את המלצות ועדת הבר לעיגון זכויות החקלאים בקרקע. במפלגת הירוקים מאיימים לתבוע מן המדינה להעניק לכלל תושבי ישראל את ההטבות שיקבלו החקלאים. כמו קבלת 2.5 דונם לבניה של 5 יחידות דיור בהנחה גדולה ו500 מ"ר לעסק מסחרי.
בפנייה של קברניטי המפלגה ליועץ המשפטי השבוע מציינים הירוקים "אנו מודעים לעובדה שבתביעה כזו יהיה מודבר בהוצאה של עשרות ואולי מאות מיליארדי שקלים שהמדינה תהה חייבת לשלם לכלל החוכרים בישראל, אבל האחריות לכך לא נופלת עלינו אלא על נבחרי הציבור שיקבלו את ההחלטה על "עיגון זכויות החקלאים בקרקע"".

עוד במכתבם ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז טוענים הירוקים, שיישום המלצות וועדת הבר לעיגון זכויות החקלאים בקרקע יגרם לנזקים כלכלים, חברתיים, וסביבתיים רבים.
במפלגת הירוקים מציינים שהמלצות ועדת הבר לא רק שלא יועלו לחקלאות בישראל אלא אף יזיקו לה ע"י מעבר של חקלאים רבים לעיסוק בנדל"ן.
לפי מחקר שערך דר' איל קמחי מאוניברסיטה העברית על המגזר בישראל התגלה שרק 20% מן המועסקים במגזר הכפרי עוסקים בחקלאות.
http://departments.agri.huji.ac.il/economics/kimhi-avoda.html
במפלגת הירוקים חוששים שעיגון זכויות החקלאים בקרקע יגביר תהליך זה ויגרום לאזורים חקלאיים רבים להפכו לאזורי תעשייה ומסחר כדוגמת שפיים-געש-יקום שיביאו לחיסול שטחים פתוחים רבים ולהחלשת הערים.

הדס שכנאי מזכ"ל מפלגת הירוקים מוסרת: "עיגון זכויות החקלאים בקרקע היא תהליך מושחת שנועד לשמר את הישרדותם של פוליטיקאים מכל המפלגות. אנו לא ששים להיות הגורם שיביא לעוד בנייה על שטחים פתוחים אבל אנחנו לא ניתן לציבור העירוני להישאר פראייר בעוד החקלאים מקבלים כמעט במתנה נכסי ציבור בשווי מיליארדים."

במפלגת הירוקים מציינים השבוע שהמהלך שנקטו נועד לפתוח את עיניי מקבלי ההחלטות להשלכות הקשות וארכות הטווח של עיגון זכויות החקלאים בקרקע ולא רק להסתכל על המשוכה האלקטוראלית הקרובה.

14/11/2005
מפלגת הירוקים פותחת במהלך לסיכול חוק החקלאים

השבוע פתחה מפלגת הירוקים במהלך לסיכול "חוק עיגון זכויות החקלאים בקרקע" שעבר בכנסת בתחילת החודש בקריאה טרומית. השבוע פנתה מזכ"ל מפלגת הירוקים הדס שכנאי לראשי הערים הגדולות בישראל בקריאה לפעולה נגד החוק.

"חוק עיגון זכויות החקלאים בקרקע" הוא למעשה החלטה של מינהל מקרקעי ישראל 979 המעניקה זכויות יוצאות דופן לחקלאים. בין ההטבות שבהם זוכים החקלאים לפי החוק, הנחות של 80% ויותר משווי הקרקע (דמי ההיוון), אפשרות לבנות 3 יחידות דיור ולמכור אותם בשוק החופשי, ו500 מ"ר לצורכי תעסוקה קייט מסחר וכו'.
החלטה 979 בוטלה בתחילת השנה ע"י היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, בין השאר כתב היועץ בחוות דעתו :"אין בעיני ספק כי המדובר בהצעת החלטה החורגת באופן מהותי ויסודי מן המציאות המעשית והנורמטיבית הקיימת..."
עוד כותב היועץ: "חרף היותה של החלטה 979 רפורמה מרחיקת-לכת, שביסודה שינוי במדיניות המינהל, ומשמעויותיה רחבות היקף, הליך קבלת ההחלטה לא לווה על-ידי צוות מקצוע..."
בנוגע לנושא הצדק החלוקתי כותב היועץ:"מתן הטבות כאמור, ובעיקר האפשרות לסחור בהן, מעוררת שאלות של הטבה עם ציבור מסוים על חשבון נכסי כלל הציבור, ותוך הפסד הכנסות לאוצר המדינה, ממנו נפגעות קבוצות אוכלוסיה אחרות"
מסכם היועץ: "בנוסחה הנוכחי לוקה החלטת מועצת מקרקעי ישראל מס' 979 בפגמים וליקויים שונים, כמפורט לעיל, ועל-כן אין שר האוצר רשאי לאשר את ההחלטה בנוסחה הזה."

בתחילת חודש נובמבר עבר בכנסת "חוק עיגון זכויות החקלאים בקרקע", שהגיש ח"כ אפרים סנה ממפלגת העבודה, בקריאה טרומית. חוק זה עבר ברוב יוצא דופן של 36 בעד ומתנגד אחד ח"כ דהאמשה מסיעת רע"ם.
החוק זכה לתמיכה גורפת של מפלגת העבודה, ותמיכה של כמעט כל סיעות הכנסת.

מזכ"ל מפלגת הירוקים הדס שכנאי מוסרת:"מדובר בחוק מושחת שמעניק מתנות בשווי מיליארדים לקבוצה קטנה וכוחנית, חבל מאוד שחוק כזה בכלל עלה על שולחן הכנסת. חוק זה מוכיח כמה חסרה מפלגה כמו מפלגת הירוקים בכנסת שתעמוד מול השחיתות השלטונית שפשטה בכנסת כמו נגיף ואוכלת כל חלקה טובה בישראל. אנו פותחים במהלך שיביא לאי קבלת החוק, אנו מקווים שנמצא את ראשי הערים הגדולות שותפים למאבק וביחד עם הארגונים החברתיים והסביבתיים נסכל את החוק המושחת הזה."


אי-מייל: dror_me@email.com